Monitoring zasobów sieciowych w firmie – jakie korzyści przynosi firmie?

pajęczyna
Monitoring zasobów sieciowych to usługa, która polega na ciągłym kontrolowaniu zasobów wewnętrznych sieci firmowych . W zależności od wielkości firmy przepływ informacji jest na różnym poziomie, a bark kontroli nad tymi informacjami może doprowadzać do ich wycieku czy złego przetrzymywania. Czasami sytuacja zmusza pracownika firmy do skorzystania z korespondencji prowadzonej z klientem kilka miesięcy wcześniej. Szukając takiej korespondencji, okazuje się, że jej nie ma, ponieważ ktoś niechcący usunął, lecz nikt nie wie kto i kiedy do tego doszło. Monitoring zasobów sieciowych w firmie pozwala na szybkie ustalenie, co się stało z tymi danymi. Monitoring zasobów sieciowych w firmie pozwala również na kontrolowanie, w jaki sposób i jak często pracownicy korzystają z urządzeń peryferyjnych takich jak drukarki czy inne urządzenia. Dzięki monitoringowi możliwe jest również ustalenie, jakie strony www przeglądane są przez pracowników firmy czy jakie dane posiadają w swoim komputerze. Bez problemu można ustalić, co konkretnie pracownicy przetrzymują w swoich komputerach oraz co kopiują na zewnętrzne nośniki danych.

 

Monitoring zasobów sieciowych pozwala na pełne zabezpieczenie danych przed nieoczekiwanymi działaniami osób mających do nich dostęp. Korzyści wynikających z monitorowania zasobów sieciowych jest wiele, a jedną z najważniejszych jest możliwość posiadania kontroli nad całą firmą z jednego miejsca. Przedsiębiorstwa, które każdego dnia przetwarzają wiele informacji szczególnie, dbają o swoje zasoby, które są monitorowane przez 24 godziny na dobę i w przypadku naruszenia procedur przez osobę z wewnątrz lub z wewnątrz dochodzi do poinformowania o tym administratora. Dzięki takim procedurom zasoby sieciowe są bezpieczne i w żaden sposób nie mogą być wykradzione z firmy przez kogokolwiek. Brak monitoringu zasobów sieciowych w firmie, która dysponuje wieloma danymi, może doprowadzić do sytuacji, w których firma pozostanie bez jakiejkolwiek kontroli. Wykradanie informacji z firmy jest wtedy dużo prostsze, ponieważ nie zostaje żaden ślad oraz nie pojawia się komunikat, że ktoś dokonał konkretnej operacji na zasobach sieciowych. W małych firmach, które posiadają niewielkie zasoby sieciowe usługa ta, nie jest  potrzebna z racji na ilość przetwarzanych danych wewnątrz przedsiębiorstwa.

 

Usługę taką kieruje się przede wszystkim do średnich i dużych firm, które dysponują zasobami sieciowymi, z których korzysta kilka lub kilkanaście osób. Koszt takiej usługi jest uzależniony od wielkości zasobów, które mają być monitorowane. Duża konkurencja oraz zapotrzebowanie na usługę sprawiają, że ceny są coraz niższe. Na dzisiaj na taką usługę może sobie pozwolić każda firma, która chce, aby zasoby w jej firmie były na bieżąco monitorowane przez specjalistów. Wielu usługodawców posiada pakiety do wyboru, które zaczynają się już od kilkuset złotych miesięcznie. Usługa monitoringu zasobów sieciowych w krajach rozwiniętych jest czymś bardzo popularnym i korzysta z tego większość firm. W Polsce nadal jest to usługa, która nie cieszy się zbyt wielkim powodzeniem. Z roku na rok usługa oczywiście się rozwija, lecz nie w takim tempie jak by się tego chciało. Monitoring zasobów sieciowych to usługa, która pozwala zapewnić każdej firmie kontrolę nad jej zasobami oraz pełne bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *