Systemy ERP czy warto posiadać w swojej firmie?

Systemy ERP to w dzisiejszych czasach coś, bez czego sprawne zarządzanie procesami w firmie nie byłoby możliwe. Większe firmy, które składają się z kilku działów bez szybkiego i bezpiecznego przesyłania oraz przechowywania danych nie byłyby w stanie sprawnie funkcjonować. Dzięki systemom ERP możliwe jest prowadzenie kadr, księgowości czy zamówień towarów do firmy po zalogowaniu się do systemu. Oczywiście wybór modułów jest bardzo szeroki, które w odpowiednim połączeniu umożliwiają prowadzenie firmy za pomocą jednego systemu. W systemie takim można przydzielić każdemu pracownikowi odpowiedni dostęp, aby mógł swobodnie np.: raportować swoją pracę lub uzyskiwać informacje na temat wcześniejszej korespondencji z klientem. W momencie, kiedy dokonywana jest wycena prac, wystarczy zalogować się do systemu i zobaczyć ile czasu zostało poświęcone na podobne czynności. System ERP pozwala również kontrolować czas pracy pracowników.

 

Na rynku dostępnych jest wiele systemów ERP dla małych, średnich oraz dużych firm. Istnieją również firmy, które oferują systemy dedykowane. Tworzone są według oczekiwań klienta. Instalowane są w nim modułu, które wspomagają pracę firmy. Posiadając w swojej firmie prosty system ERP, nie trzeba instalować osobnego oprogramowania do wystawania faktur czy programu pocztowego. Nie trzeba inwestować w zakup różnych systemów, aby firma mogła swobodnie i prawidłowo funkcjonować. Koszt zakupu systemu ERP uzależniony jest od ilości modułów, jak i licencji. Im bardziej wymagające systemy, tym wyższa cena. Większość wersji systemów ERP działa na zasadzie serwerowej, czyli należy go zainstalować na serwerze firmowym. Istnieją również systemy ERP działające na zasadzie online. Aby skorzystać z takiego systemu, należy zalogować się we wskazane przez dostawcę miejsce. Opłata za korzystanie uiszczana jest przez klienta w formie abonamentu.

 

Forma abonamentowa jest korzystną opcją dla małych firm, które nie chcą inwestować jednorazowo w zakup licencji. To czy warto posiadać w swojej firmie system ERP, czy też nie zależy przede wszystkim od ilości wykonywanych zleceń oraz liczby działów w firmie. Im większa liczba wykonywanych operacji, tym większa liczba gromadzonych informacji, które wykorzystywane są w kolejnych procesach. Profesjonalny system ERP pozwala na sprawne wykonywanie wielu czynności w obrębie jednego systemu. Posiadając w swojej firmie system ERP posiada się pełny dostęp do tego, co na co dzień robią pracownicy. W ten sposób można sprawdzić, czy swoje obowiązki wykonują sumienne i efektywnie. Korzyści wynikających z posiadania we własnej firmie systemu ERP jest wiele, a każda z nich usprawnia codzienną pracę, pozwalając zmaksymalizować efektywność pracy całego zespołu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *